Vége a télnek, itt a tavasz (még ha az idő alapján nem is úgy tűnik). De ez nem jelenti azt, hogy az autósok helyzete könnyebb lenne. A tavaszi vezetésnek is megvannak a maga nehezítő tényezői.
Miért veszélyes a tavaszi vezetés?
- A tavaszi záporoknak köszönhetően az utak nagyon csúszósakká válhatnak, ami csökkenti a járművek irányíthatóságát és növeli a féktávolságot (akár a normál idő négyszeresére).
- A heves esőzések miatt helyileg árvizek is kialakulhatnak. Ha a víz elárasztja az utat, ne próbáljunk meg átkelni rajta, hanem forduljunk vissza és keressünk egy másik utat.
- Ha nagyon hirtelen melegszik fel az idő, jégeső is előfordulhat, ami még jobban megnehezíti a közlekedést.
- A jóidő beköszöntével előmerészkednek az állatok is, így ha erdős útszakaszon közlekedünk, különösen figyeljünk a táblával jelzett utakon. Különösen a nagyobb testű állatok lehetnek veszélyesek.
- Ugyancsak gyakoribbá válnak az utakon a motorosok és a kerékpárosok, akik gyakran figyelmen kívül hagyják a közlekedési szabályokat, ami veszélyes helyzeteket idézhet elő.
- A jóidővel a gyerekek is gyakrabban kimennek a szabadba. Az iskolák környékén közlekedjünk lassabban, és figyeljünk jobban a megszokottnál is.
- A sok esővel nagy mennyiségű kavics kerülhet az útra. Ilyen esetekben vezessünk óvatosan, semmi heves kormánymozdulat. Egyenletes kormányzással fenntarthatjuk a kontrollt.
Hogyan készüljünk fel a biztonságos útra?
- Ellenőrizzük a lámpákat – az esős időben csökken a látótávolság, ezért különösen fontos, hogy minden lámpa (első, hátsó, index, ködlámpa, tolatólámpa) megfelelően működjön.
- Cseréljük le az ablaktörlőket – ha elkoptak az ablaktörlő lapátok, feltétlenül cseréljük le őket.
- Ellenőrizzük a guminyomást – a zord téli időjárás megviseli a gumikat is. Az elkopott gumik növelik a csúszásveszélyt. Mielőtt útnak indulunk, győződjünk meg róla, hogy megfelelő bennük a nyomás. Azonban amíg hőmérséklet nem marad 7 fok felett, ne cseréljük le a téli gumikat.
- Vezessük óvatosan – néhány egymást követő esős nap nagyon csúszóssá teheti az utakat.
- Figyeljünk az állatokra – főként reggel és este lehetnek aktívak
- Tartsunk nagyobb követési távolságot – az ideális (és biztonságos) követési időt 3 másodpercre becsülik a szakemberek normál körülmények között. Azonban időjárási körülményektől függően egy jelentősen változhat.
- Figyeljünk a kátyúkra – a téli hó és jég miatt az utak kátyússá válhatnak. Ha lehet kerüljük ki őket, semmiképp nem fékezzük bele. A fékezés hatására ugyanis a gumiabroncs széle nagyobb erővel csapódhat a kátyúba.